Znajomość własnych talentów może uchronić przed wypaleniem zawodowym


20 Maj 2024
Zuzanna Potocka x Małgorzata Michalak

Często dziecko słyszy od swojego rodzica, że "ma talent”: do gry na instrumencie, do sportu, recytowania czy tańca. Może nawet nie do końca to czuje w swoim sercu, ale wie, że wtedy rodzice czują dumę i wie, że to jest od niego oczekiwane.
"Ten twój syn to ma talent", "utalentowana ta twoja córka". Rodzice kupują coraz to lepszy ekwipunek, wykupują karnety, zajęcia, prywatne lekcje, aby któregoś dnia doznać rozczarowania, bo... ich utalentowane dziecko wcale nie jest już tak żywo zainteresowane, jak kiedyś. Ów talent dziecka wywołuje w rodzicach duże oczekiwania, bez pozostawienia przestrzeni na wybór, czy prawo do zmiany zainteresowania lub też po prostu zwykłego eksperymentowania. 

Nierzadko dzieje się tak, że młodzi ludzie stają przed życiowymi wyborami - decydując się na szkołę, kierunek studiów, pracę - zupełnie nie wiedząc, czym się kierować. Ambicjami rodziców, modą, wyborami znajomych, sugestiami nauczycieli, własnym zainteresowaniem...? Tylko czy te powody gwarantują dobre życiowe wybory w zgodzie z naszymi fundamentalnymi umiejętnościami? 

O talentach, o tym czy je mamy i jak je pielęgnować rozmawiam z Małgorzatą Michalak, Coach z wieloletnim doświadczeniem menadżerskim. 

Niewypalsie: Czy każdy z nas ma jakiś talent?

Małgorzata Michalak: Samo pytanie świadczy o tym, że nie do końca wierzymy , że to możliwe ☺.  Tak, każdy z nas ma wiele talentów , czyli swój indywidualny, niepowtarzalny zbiór cech, stanowiący bazę osiągania doskonałości i nieustannego czerpania z niej satysfakcji. Od wieków ludzkość wiedziona jest przekonaniem, że dobre jest przeciwieństwem złego i w związku z tym przekonaniem, dążyła do poszukiwania, naprawiania wszelkich błędów i wad. Lekarze studiowali choroby by poznać zdrowie, psychologowie analizowali smutek by poznać radość. Talenty  ma każdy i na tym należy się skupić by je znajdować, opisywać, stosować, rozwijać i doskonalić budując tak swoje mocne strony. Zdolność, umiejętność  jest mocną stroną jeśli możemy się jej w pełni poddać, wykonując ją powtarzalnie, z poczuciem szczęścia i spełnienia 

Niewypalsie: Czy rodzimy się z nim, czy też może nabywamy go poprzez dorastanie, wychowanie, doświadczenia?

Małgorzata Michalak: Talenty to nasze własne powtarzające się wzorce i są one tworzone przez połączenia istniejące w mózgu i nie możemy już w stanie stworzyć pewnych wzorców w pewnym wieku - nasze talenty są trwałe i niezmienne. Talenty determinuje neurobiologia i proces kształtowania się mózgu. Talent i jest najmocniejszym połączeniem synaptycznym a więc nie jest możliwe zbudowanie silnej strony bez niezbędnego talentu. Talent to potencjał i jeśli dodamy do niego wiedzę i doświadczenie -budujemy świadomie mocną stronę. 

Niewypalsie: Skąd dorosły może wiedzieć, jaki jest talent jego lub jego dziecka?

Małgorzata Michalak: Miłość , akceptacja, ciekawość, uważność na zachowania naszych dzieci, ich źródła energii, efektywności i  szczęścia☺  Obserwuj u siebie spontaniczne odruchowe reakcje na sytuacje, z którymi spotykasz się w życiu. Te odruchowe reakcje noszą najwyraźniejsze ślady twoich talentów, ukazują lokalizację  silnych powiązań mentalnych Talent sprawia ,że reagujemy w określony sposób a zaraz za tym pojawia się uczucie przyjemności ☺. Spontaniczne reakcje pragnienia, szybkie uczenie się i zadowolenie pomogą ci zauważyć ślady twoich talentów. Gdy wykonujesz zadanie które jest Twoją silną stroną wtedy jesteś wydajny osiągasz sukces. Zanim to zrobisz instynktownie tego pragniesz. W trakcie wykonywania tej czynności czujesz że się rozwijasz jesteś dociekliwy i skoncentrowany. Gdy skończysz będziesz czuł , że twoje potrzeby zostały spełnione twoje odczucie wskazuje Twoją silną stronę ☺ 

Niewypalsie: Czy talenty określają tylko nasze życie zawodowe, czy odzwierciedlają się także w naszym zyciu prywatnym i relacjach z innymi ludźmi? 

Małgorzata Michalak: Jestem przekonana że nie ma podziału na życie zawodowe i życie prywatne jeśli chodzi o właściwe stosowanie swoich talentów i mocnych stron. Jesteśmy liderami własnego życia i  bierzemy odpowiedzialność za życie w spełnieniu w każdej roli jaką pełnimy. Ważne by umieć komunikować światu swoje mocne ale i słabe strony, określać środowiska, które  wzmacniają to co w nas najlepsze i wyjątkowe i co celowo wnosimy do świata, zmieniając go z wewnątrz do zewnątrz na coraz lepsze, rozwijając poziomy szeroko rozumianej świadomości siebie i świata, dbając o własne granice, żyjąc w przepływie ☺ 

Niewypalsie: Czy warto kierować swoim rozwojem osobistym i zawodowym przez pryzmat talentów? 

Małgorzata Michalak: Jest wiele dowodów naukowych na to że kierowanie się swoimi talentami wykorzystanie i rozwój  swojego potencjału zindywidualizowanego jest źródłem spełnienia dla nas samych ale jednocześnie dla całego naszego otoczenia. Ważne by „oprogramowanie talentowe” było świadomie zintegrowane z naszymi zainteresowaniami i pasjami. 

Niewypalsie: Czy talenty mogą nam przeszkadzać w osiąganiu celów i zadowolenia ze swojego życia?

Magorzata Michalak: Talenty to potencjał neurobiologiczny, który może być zarówno błogosławieństwem jak i przekleństwem - w zależności jak świadomie nim zarządzamy. Ponieważ talenty są źródłem naszej największej mocy, efektywności w działaniu, to mając błędne przekonania na ich temat możemy nieświadomie zrobić z nich narzędzie destrukcji-mówię wówczas o odwróceniu talentu przeciwko sobie. Ważna jest  praca trenera mocnych stron, który diagnozuje tendencje, formy dojrzałości, ewentualne odwrócenia, świadomość środowisk wspierających i destruktywnych. W pracy ważne jest nazwanie talentów, przyjęcie potwierdzenia efektywności działania talentów w połączeniu z flow oraz następnie ich wykorzystanie, by osiągać maksymalną efektywość i flow w rolach czy czynnościach stosując to co w nas najlepsze. 

Niewypalsie: Co może dziać się w życiu człowieka, który nie zna swoich talentów, a przez to w ogóle nie może ich realizować? I co może się dziać, gdy znamy swoje talenty, a nie możemy ich realizować?

Małgorzata Michalak: Prawdziwą tragedią życiową nie jest brak zdolności, a sytuacja, gdy nie potrafimy wykorzystać tych, które posiadamy. Benjamin Franklin nazywał zmarnowane talenty “zegarem słonecznym w cieniu”. Zbyt wiele ludzi, organizacji, zespołów bezwiednie ukrywa „ zegary słoneczne w cieniu”.  Statystyki Instytutu Gallupa podają, że aż 87% (!!!) ludzi na świecie ma nieskorelowane role zawodowe z naturalnymi predyspozycjami, a to oznacza, że nie mają możliwości robić na co dzień tego co im wychodzi najlepiej….a to oznacza brak wystarczającej ilości hormonów szczęścia, flow, co z czasem prowadzi do frustracji i wypalenia.  W każdej roli w życiu ogromne znaczenie ma bycie ekspertem od tego co dobre w nas indywidualnie i możliwość dzielenia się tą różnorodnością wzajemnie - czy to w parze, rodzinie, czy  w zespole, organizacji, obdarowywanie się nawzajem tym co w nas najlepsze. Nie musimy być ekspertami od wszystkiego - wystarczy umiejętność komunikacji i świadomej współpracy- zaczynając rewolucję zawsze od siebie ☺. Poznaj swoje talenty i świadomie je rozwijaj i wykorzystuj, żyjąc świadomie w spełnieniu i akceptacji, daleko od lęku przed oceną, wybierając do tego najlepsze środowiska ☺ 

Jak poznać swój talent?

Robiąc test na stronie Instytutu Gallup'a. 
Rekomendujemy zrobienie testu i omówienie z certyfikowanym coach'em, samodzielna interpretacja nie przynosi spodziewanej korzyści.
Szukaj