Czy na wypalenie zawodowe mogę otrzymać zwolnienie lekarskie?

30 październik 2023
Małgorzata Zięta

Aktualnie w sieci panuje dość duży chaos związany z możliwością wystawienia L4 z powodu wypalenia zawodowego. 

Rozwiewamy wątpliwości - wypalenie zawodowe NIE MOŻE być główną przyczyną wystawienia zwolnienia lekarskiego

Niemniej syndrom ten często łączy się z innymi objawami i schorzeniami, ze względu na które lekarz rodzinny bądź psychiatra, po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu może zdecydować się je wystawić.

Samo wypalenie zawodowe nie jest chorobą i nie wystawia się na nie zwolnienia lekarskiego

Jak mówi wyżej zacytowany radca prawny Światowa Organizacja Zdrowia określa wypalenie zawodowe mianem syndromu, zjawiska zawodowego, nie stanu chorobowego, a tylko ten jest wskazaniem do wystawienia zwolnienia. 

Nowo opracowana Międzynarodowa Klasyfikacja Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11) definiuje wypalenie zawodowe następująco: 

Wypalenie zawodowe to syndrom rozumiany jako wynikający z przewlekłego stresu w miejscu pracy, którego nie udało się skutecznie opanować. 
Charakteryzuje się trzema wymiarami: 
⁃ uczucie wyczerpania lub wyczerpania energii
⁃ zwiększony dystans psychiczny do wykonywanej pracy lub poczucie negatywizmu lub cynizmu związane z wykonywaną pracą
- zmniejszona skuteczność zawodowa. 

Wypalenie zawodowe odnosi się konkretnie do zjawisk i nie powinno być stosowane do opisu doświadczeń z innych dziedzin życia. Osobie zmagającej się z wypaleniem prawie zawsze towarzyszą inne trudności, które mogą zostać przez lekarza sklasyfikowane jako chorobowe i wymagające regeneracji na zwolnieniu lekarskim, które płatne może trwać maksymalnie 182 dni, czyli pół roku.

Do najczęstszych zaburzeń towarzyszących wypaleniu należą depresja, zaburzenia lękowe, czy psychosomatyczne i to one najczęściej będą powodem przyznania zwolnienia lekarskiego.


Jeżeli podejrzewasz u siebie wypalenie zawodowe nie lekceważ pierwszych sygnałów - skontaktuj się z psychologiem, psychoterapeutą, lekarzem rodzinnym lub psychiatrą. 
Cieszymy się, że czytasz nasz artykuł. To oznacza, że interesujesz się zdrowiem psychicznym swoim lub innych. Czujemy się w obowiązku wspomnieć, że wypalenie zawodowe ma wiele twarzy, a każdego człowieka dotyka w inny sposób. 
Bardzo ważne jest rozpoznanie wypalenia zawodowego w jak najwcześniejszym stadium i podjęcie pracy nad jego wyleczeniem. Pamiętaj, wypalenie zawodowe to nie choroba, to nie powód do wstydu, to nie oznaka słabości. Warto umówić się na konsultację ze specjalistą, aby zadbać o swoją energię życiową.

Ten artykuł napisała dla Ciebie Małgorzata Zięta

Więcej informacji o autorce znajdziesz tutaj
Szukaj