Downshifting: praktyczne sposoby na redukcję biegów


25 wrzesień 2023
Paulina Rafalska


Downshifting to w pełni świadome i dobrowolne zwolnienie tempa życia poprzez redukcję zatrudnienia bądź zmianę stanowiska na takie, które jest mniej eksponowane i nie wiąże się z presją i wysokim stresem,  ale zazwyczaj jest też mniej dochodowe.

 Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat downshiftingu przeczytaj ten artykuł.


W tym artykule dowiecie się:

 • Czym jest downshifting i dlaczego jest to długotrwały proces
 • Jak krok po kroku przygotować się do wprowadzenia zmian w swoim życiu
 • Jakie mogą być rozwiązania w miejscu pracy służące redukcji tempa


Zmianę zaczynaj od małych kroków

Downshifting jest procesem złożonym, holistycznym, wymagający wprowadzenia wielu zmian w codziennym funkcjonowaniu, dodatkowo wynikającym ze zróżnicowanym motywacji nakładających się na siebie.  

To nie tylko zmiana pracy na mniej wymagającą. To zmiana sposobu myślenia i systemu wartości.  Często jest to przejście z „mieć” na „być”. 

Dotyczy zarówno osób na wysokich, kluczowych i prestiżowych stanowiskach, jak i pracowników korporacji, a także pozostałych, którzy czują, że dotychczasowe życie ich męczy. Te wszystkie osoby łączy przeświadczenie ich praca pochłania ogromne ilości czasu i energii, nie pozostawiając zbyt wielu zasobów, z których można byłoby korzystać. Downshifting określa się jako proces długotrwały, gdzie czasem potrzeba nawet kilku lat, na to, by być gotowym, aby dokonać tej zmiany. Wynika to z potrzeby posiadania życiowej dojrzałości i świadomości, z czego trzeba zrezygnować, by móc rozpocząć nowy etap. Osoby decydujące się na ten krok starają się wcześniej finansowo zabezpieczyć, aby później było im łatwiej żyć bez konieczności dalszej, intensywnej pracy, a takie przygotowania również wymagają czasu.     

Warto pamiętać, że pragnąc w życiu zmian nie musisz (ponieważ mało jest rzeczy, które naprawdę „musisz”) od razu podejmować przełomowych decyzji. Duże zmiany zazwyczaj nas przytłaczają. Podświadomie dążąc do komfortu, ostatecznie przyjmujemy postawę unikającą, a nasze decyzje przekładamy w czasie. Zacznij zatem od małych kroków. Tak małych, aby były łatwe do osiągnięcia. Na tyle znaczących, abyś mógł/mogła odczuć zmianę.

Spróbuj wybrać z poniższych propozycji te działania, które mogą być dla Ciebie realne i przybliżą Cię do odczuwania większego komfortu w życiu:

Cieszymy się, że przeczytałeś nasz artykuł. To oznacza, że interesujesz się zdrowiem psychicznym swoim lub innych. Czujemy się w obowiązku wspomnieć, że wypalenie zawodowe ma wiele twarzy, a każdego człowieka dotyka w inny sposób. 
Bardzo ważne jest rozpoznanie wypalenia zawodowego w jak najwcześniejszym stadium i podjęcie pracy nad jego wyleczeniem. Pamiętaj, wypalenie zawodowe to nie choroba, to nie powód do wstydu, to nie oznaka słabości. Warto umówić się na konsultację ze specjalistą, aby zadbać o swoją energię życiową.

#1 Audyt samopoczucia, potrzeb, a także  wartości, priorytetów i celów

 • Przeanalizuj swoje dzisiejsze samopoczucie. Zastanów się, co Cię cieszy, a co martwi, niepokoi. Pomyśl, czy jakieś Twoje potrzeby przez dłuższy czas pozostają niezaspokojone
 • Zastanów się, co jest dla Ciebie najważniejsze i jakie wartości chcesz realizować w swoim życiu. Zapisz swoje życiowe priorytety i cele.
 • Zastanów się, czy Twoje codzienne działania przybliżają Cię do osiągnięcia tego, co jest dla Ciebie ważne
 • Stwórz plan działania. Określ, jakie kroki musisz podjąć, aby poczuć, że realizujesz swoje wartości i potrzeby

#2 Audyt finansów

Jeśli chcesz zredukować swoje obciążenie pracą śledź i analizuj swoje finanse oraz nawyki konsumpcyjne i zastanów się, jak będziesz się utrzymywać lub co możesz zrobić, aby ograniczyć wydatki. 

 • Oceń swoje finanse. Przyjrzyj się swoim miesięcznym wydatkom. Zastanów się, czy  ewentualnie byłbyś w stanie pokryć je z niższej pensji. Pomyśl czy, z czegoś mógłbyś zrezygnować, żeby było to bardziej realne.
 • Próbuj małymi krokami ograniczać swoje konsumpcyjne działania. Zastanów się, czy naprawdę potrzebujesz wszystkich rzeczy, które kupujesz, i skoncentruj się na posiadaniu tylko tych, które są dla ciebie istotne.Oszczędzaj, Inwestuj, szukaj możliwości na bierny dochód.

#3 Szukanie równowagi

Codziennie szukaj sposobów na przybliżenie się do równowagi między życiem zawodowym a osobistym. 

 • Planuj czas na odpoczynek, relaks, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz na realizację swoich pasji. 
 • Sporządź swój tygodniowy harmonogram. 
 • Zapisz wszystko, co robiłaś/eś w ciągu ostatniego tygodnia. Zadbaj o to, by umieścić w nim jak najwięcej szczegółów. 
 • Zastanów się, w którym momencie w ciągu tygodnia mógłbyś wygospodarować dodatkowy czas dla siebie.

#4 Sprawdzenie możliwości redukcji biegu w obecnej pracy

Przeanalizuj na ile realne jest zmniejszenie tempa w Twojej obecnej pracy. Szukaj możliwych rozwiązań. Sprawdzaj, na które z nich Pracodawca może wyrazić zgodę.
Porozmawiaj z przełożonym lub przedstawicielem działu HR o Twojej potrzebie zmian. Pamiętaj, że redukcja biegu jest procesem stopniowym, więc bądź otwarta/y również na rozwiązania zaproponowane przez rozmówcę, wspólnie możecie wypracować kompromis. Szczerze powiedz o swoim pragnieniu osiągnięcia lepszej równowagi między pracą a życiem prywatnym będąc cały czas pozytywnie nastawiona/y do swojej pracy.  Daj odczuć, że nie przyjmujesz pozycji rezygnacyjnej, po prostu starasz się zmniejszyć stres i osiągnąć bardziej zrównoważone życie prywatne i zawodowe.


Możliwe rozwiązania:

Transfer wewnętrzny – Rozważ przeniesienie swojego doświadczenia i umiejętności na inne stanowisko w firmie, które wymaga mniejszej liczby godzin, wiąże się z mniejszą odpowiedzialności i stresem, jednocześnie również może skutkować mniejszym wynagrodzeniem. To rozwiązanie może być korzystne dla obu stron: Przesunięcie Ciebie na inne stanowisko może dać Ci komfort, obniżenie napięcia, a dla organizacji pozytywnym skutkiem może być Twoja zwiększona efektywność i optymalizacja działań. 

Zmniejszenie wymiaru etatu – Pomyśl, czy zostanie przy obecnym stanowisku przy zmniejszeniu etatu do ¾ lub ½ nie będzie dobrym rozwiązaniem dla Ciebie. W takiej sytuacji organizacja będzie miała kilka możliwości, które może zastosować: zatrudnienie nowej osoby, która przejęłaby niektóre z Twoich obowiązków, reorganizacja zakresu obowiązków w dziale lub między działami albo wprowadzenie automatyzacji działań, np. przy wsparciu oprogramowani, systemów.  

Praca zdalna lub praca hybrydowa – Zaoszczędzenie czasu poświęcanego zazwyczaj na dojazd „z” i „do” może wprowadzić istotną zmianę w naszym życiu. To cenny czas, który możemy przeznaczyć np. na realizację naszych pasji. Praca zdalna stwarza świetną sposobność do przeprowadzenia się do mniejszej i/lub spokojniejszej lokalizacji, gdzie koszty życia też zazwyczaj są mniejsze. Nawet praca hybrydowa pozostawia taką możliwość pod warunkiem, że wybierzemy miejsce przeprowadzki blisko położone lub dobrze skomunikowane z naszym miejscem pracy – wtedy nadal będziemy mogli cieszyć się większym komfortem.
Pamiętaj również o możliwości korzystania z okazjonalnej pracy zdalnej, jeśli Twoje stanowisko i Twoje obowiązki na to pozwalają, a Twój przełożony jest przychylnym takiemu rozwiązaniu.

Elastyczne godziny pracy lub ruchomy czas pracy - Możliwość samodzielnego ustalania godzin pracy może również znacząco poprawić równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników. To rozwiązanie pozwala nam na dopasowanie naszego grafiku do naszych potrzeb i różnych zobowiązań, jak np. wizyty u lekarza, odbieranie dzieci itp. 

#5 Zastanowienie się nad zmianą pracy

Zastanów się nad zmianą pracy – poczuj w ciele jakie reakcje wywołuje ten pomysł, zaobserwuj swoje myśli, wynotuj zalety, wady, szanse i wyzwania z tym związane.
Jeżeli w obecnym miejscu pracy nie ma przestrzeni na satysfakcjonujące dla Ciebie zmiany przeanalizuj, czy jaka inna praca da ci większe możliwości na realizowanie ważnych dla Ciebie wartości.
Pamiętaj, że znalezienie innej, ale bardziej satysfakcjonującej pracy np. na stanowisku z mniejszą odpowiedzialnością, praca z domu, a nawet założenie własnej firmy, aby podążać za swoją pasją, to również sposoby na redukcję Twojego biegu.


Warto mieć świadomość, że dla nas wszystkich zmiany bywają bardzo trudne, to normalne.
Pamiętaj, że zmiany, mają Tobie służyć, polepszać Twoją jakość życia, więc dostosowuj je do swojego obecnego poziomu gotowości. Metoda małych kroków, zazwyczaj jest najlepszą drogą.
Jeśli czujesz, że to ten moment, by coś zmienić, zrób to. Stopniowo redukuj swoje obciążenie, swój bieg, swoje przyspieszone tempo życia tak, aby częściej i łatwiej znajdować czas dla siebie i tego co jest dla Ciebie istotne.


Ten artykuł napisała dla Ciebie Paulina Rafalska

Więcej informacji o autorce znajdziesz tutaj
Szukaj